Polnisch schreiben und lesen lernen

...komplette Frage anzeigen

6 Antworten

Versuche mal damit. Wenn Du das geschrieben hast und Dein Eifer noch nicht erloschen ist, lass von Dir hören, dann bekommst Du einen weiteren Tip von mir. Viel Spaß und viele Grüße. Andrzej Budzowski.

BĄK Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.

BYCZKI W trzęsawisku trzeszczą trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny, a trzy byczki znad Trzebyczki z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki.

BZYK Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!

CHRZĄSZCZ Trzynastego, w Szczebrzeszynie chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie. Wszczęli wrzask Szczebrzeszynianie: - Cóż ma znaczyć to tarzanie?!Wezwać trzeba by lekarza, zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza! Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie, że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie! A chrząszcz odrzekł nie zmieszany: - Przyszedł wreszcie czas na zmiany! Drzewiej chrząszcze w trzcinie brzmiały, teraz będą się tarzały.

CIETRZEW Trzódka piegży drży na wietrze, chrzęszczą w zbożu skrzydła chrząszczy. Wrzeszczy w deszczu cietrzew w swetrze, drepcząc w kółko pośród gąszczy.

CZYŻYK Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek, po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem.

DZIĘCIOŁ Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął.

GORYL Turlał goryl po Urlach kolorowe korale, rudy góral kartofle tarł na tarce wytrwale. Gdy spotkali się w Urlach - góral tarł, goryl turlał chociaż sensu nie było w tym wcale.

HUCZEK Hasał huczek z tłuczkiem wnuczka i niechcący huknął żuczka. Ale heca... - wnuczek mruknął i z hurkotem w hełm się stuknął. Leży żuczek, leży wnuczek, a pomiędzy nimi tłuczek. Stąd dla huczka jest nauczka by nie hasać z tłuczkiem wnuczka.

JAMNIK W grząskich trzcinach i szuwarach kroczy jamnik w szarawarach. Szarpie kłącza oczeretu i przytracza do beretu, ważkom pęki skrzypu wręcza, traszkom suchych trzcin naręcza, a gdy zmierzchać się zaczyna z jaszczurkami sprzeczkę wszczyna, po czym znika w oczerecie w szarawarach i berecie.

KRÓLIK Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik gra na fortepianie.

KRUK Za parkanem wśród kur na podwórku kroczył kruk w purpurowym kapturku, raptem strasznie zakrakał i zrobiła się draka, bo mu kura ukradła robaka.

MUSZKA Mała muszka spod Łopuszki chciała mieć różowe nóżki - różdżką nóżki czarowała, lecz wciąż nóżki czarne miała. - Po cóż czary, moja muszko? Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką! Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki i unurzaj w różu nóżki!

PCHŁA Na peronie w Poroninie pchła pląsała po pianinie. Przytupnęła, podskoczyła i pianino przewróciła.

SZCZENIAK W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu, szepcze szczygieł w szczelinie, szczeka szczeniak w Szczuczynie, piszczy pszczoła pod Pszczyną, świszcze świerszcz pod leszczyną, a trzy pliszki i liszka taszczą płaszcze w Szypliszkach.

TRZNADLE W krzakach rzekł do trznadla trznadel: - Możesz mi pożyczyć szpadel? Muszę nim przetrzebić chaszcze, bo w nich straszą straszne paszcze. Odrzekł na to drugi trznadel: - Niepotrzebny, trznadlu, szpadel! Gdy wytrzeszczysz oczy w chaszczach, z krzykiem pierzchnie każda paszcza!

ŻABA Warzy żaba smar, pełen smaru gar, z wnętrza gara bucha para, z pieca bucha żar, smar jest w garze, gar na żarze, wrze na żarze smar

  • Kup psu dropsa jeśli masz psa, bo psy mopsy lubią dropsy.

  • Jeszcze deszcze chłodzą leszcze, jeszcze leszcze pieszczą kleszcze.

  • Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi.

  • Trzęsie się na mięsie mucha w kredensie.

  • Sieje zioła sioło, sielskie zielsko wkoło.

  • Ciało działa nie działa, ciura dziurę zatkała.

  • Krecie skryj wstyd swój w kreciej robocie, bo cię bociany utopią w błocie.

Aikyo 16.03.2012, 10:10

i tak sie nie nauczy ^_^

0
JZG22061954 17.03.2012, 23:03
@Aikyo

Szczerze, po prostu jestem pełen podziwu. Wielu z tych kombinacji nie znałem.

0

Ein VHS-Kurs ist nicht teuer! Da gibt es auch Ermäßigungen! Da lernt man auch Leute kennen! Und kocht auch mal zusammen! Viel Spaß! Aber Deiner familie kannst Du auch englisch schreiben!

Versuche mal damit (Anhag). Wenn du das schreiben kannst, lass von Dir hören, dann bekommst du eine weitere Übung von mir. Viele Grüße. Andrzej Budzowski.

ueben, ueben,ueben... USA Filme kucken die polnische Untertitel haben, Ton ausschalten oder sehr leise stehlen (du kannst bestimmt Englisch) und auf polnisch lesen was gesprochen wird. So lernst du automatisch. Selbst laut polnische Kindergedichte vorlesen. (Sie haben meistens einfache Wortschatz) und aufnehmen. Dann von Aufgenohmenen wieder aufschreiben...Kindergedichte von Tuwim, Brzechwa usg. LG Tunia

öhm wenn du in polen geboren worden bist dann können deine eltern doch polnisch sprechen, schreiben usw oder nicht?^^

Dann frage doch mal an einer Uni an.Ob dort jemand studiert,der aus Polen stammt.Und dich unterrichten würde!

Was möchtest Du wissen?